HAYDARPAŞA MTAL - PERFORMANS ÖDEVLERİCNC TAKIM TEZGAHLARIFREZE TEZGAHLARICNC PROGRAMLAMAÖLÇME VE KONTROLİMALAT İŞLEMLERİİLERİ İMALAT YÖNTEMLERİTORNA TEZGAHLARI SIEMENS KONTROL ÜNİTESİFANUC KONTROL ÜNİTESİTAKIM TEZGAHLARI KESİCİ TAKIMLARMALZEME BİLGİSİKALIPÇILIKMAKİNE ELEMANLARITEKNİK HESAPLAMALARTEKNİK ve MESLEK RESİMCAD/CAM EĞİTİMLERİ

CNC GİYOTİN TEZGAHLARI

GİYOTİN MAKAS

Sac malzemelerin belirli boyutlarda kesilmesi için kullanılan tezgahlardır. Geçmişte bu tezgahlar manuel olarak kullanılmalarına karşın  günümüzde CNC kontrollü olarak kullanılmaktadırlar. 

 

 

Çalışma sistemleri konvansiyonel olan türleri ile aynı olmasına rağmen tezgahın ayarlanması, malzemelerin beslenmesi, kesilen parçaların sayılması vb. işlemler CNC denetimli olarak gerçekleştirilmektedir.


GİYOTİN MAKASLA ÇALIŞMA

Giyotin Makasta çalışmaya başlamadan önce bazı ayarların yapılması gerekir. Bu ayarlar:

Kesme Boşluk Ayarı, yan gövdedeki yataklama diski üzerindeki kol yardımıyla istenilen sac kalınlığına göre gösterge üzerindeki rakamlar gösterilerek yapılır. Örneğin: 5 mm sac kalınlığı için gösterge 5'i gösterecek şekilde ayar yapılır. 


Bıçak Ayarı, Alt ve üst bıçak arasındaki boşluk değeri 0.05 mm olacak şekilde ayarlanır. Ancak bıçakların bileme işleminden sonra ayar yapmak gerekir.

Arka Dayama Ayarı, Arka  dayama  kapasitesi 1000 mm ileri - geri hareketi motorlu olarak 0,1 mm hassasiyetinde verilmektedir.  Eğer makinenin arka dayaması ayarsız ise ; ( dijitalde okunan değerle, arka dayama tamponuna dayayarak kesilen sac genişliği aynı değilse ) arka dayama sıfırlama işlemi yapılır.

 

 

 

KONTROL PANELİ

Kontrol paneli kullanılarak, giyotin makasın kesme işlemi gerçekleştirilmektedir. Aşağıdaki resimde NC giyotin makasın kontrol paneli verilmiştir. Kontrol paneli kullanılarak, kesme işlemleri çok hızlı bir biçimde gerçekleşmektedir.

 


KONTROL PANELİNE VERİ GİRİŞİ

Kesme işlemi yapılacak sac malzemenin, kesme işlemi için kontrol paneline girilen veriler ve işlem sıralaması şöyledir:

Ölçü Biriminin Girilmesi, işlem yapılacak ölçü birimi, inch ya da mm olarak seçilir.Kontrol panelinden ölçüler girilmeden önce, ölçü birimi inch ya da mm olarak seçilir.


Kesme Boyunun Girilmesi, sac malzemenin giyotin makas bıçağı ile temas edecek boyu yani kesim genişliği, kontrol paneline girilir. Örneğin: sac malzemenin boyu 1 m ise, kontrol panelindeki; "Cutting Length" kısmına 1.0 olarak girilir.

 

Malzeme Kalınlığının Girilmesi, sac malzemenin et kalınlığı, kontrol paneline girilir, girilen değer sonucunda isteğe göre makine bıçak açısını otomatik olarak ayarlar ya da kullanıcı manuel giriş yapar.

 

 

Malzeme Boyunun Girilmesi, sac malzemenin kesim ölçüsünün, kontrol panelinde "Set Value" bölümüne girilir ve sonra Kayıt tuşuna basılır. Girilen değer için makinenin arka dayaması otomatik olarak ayarlanır ve "Actual Value" kısmındaki değer, kesim ölçüsüne ayarlanmış olur.

 

 

SAC MAZLEMENİN KESİLMESİ

Sac malzeme, giyotin makasın çalışma bölgesine uygun şekilde yerleştirilir. Kesim yapılacak olan bölge daha önceden tespit edilip, kesim planı hazırlanır.Böylece sac en uygun şekilde kullanılarak minimum fireler ile tasarruf edilmiş olur.

 

 

SAC MAZLEMENİN GÖNYELENMESİ ve AÇI KONTROLÜ

Kesilecek sacın gönyelenmesi için kenar tarafında bulunan açı ayar kısmından ya da kesme alanının sol tarafına yanaştırarak 90° olarak ayarlanır.

 

 

GİYOTİN MAKASLA ÇALIŞIRKEN ALINMASI GEREKEN GÜVENLİK TEDBİRLERİ

- Tezgahta çalışırken bedeninizin hiçbir bölgesini çalışma noktasına yaklaştırmayınız.

- Servis, bakım ve parça değişimi için yetkili kişiden bilgi almadan tezgah üzerinde bir değişiklik yapmayınız.

- Motor açık iken servis yapmayınız.

- Servis ve bakım için  bilgili ve eğitimli personelden yararlanınız.

- Güvenlik açısından hidrolik valflerin ayarları ile oynamayınız.

- Limit sviçlerinin yerlerini değiştirmeyiniz.

- Basınç etiketlerinde verilen maksimum değerlerin üzerine çıkmayınız.

 

- Güvenlik kapakları makinenin hareket eden bölgelerinde bulunmaktadır.

 

 

- Kesilen sacların tahliyesi için mutlaka makineyi kapatınız.

- Makinenin ayar switchleri sadece ilgili personel tarafından ayarlanmalıdır.

- Baskı silindiri pabucu, sacın en az 3/4' üne basmalıdır.


 

- Eğer kısa sac kesmek gerekiyorsa sacın yanına ilave sac konmalıdır.

 

- Şerit sac keserken sacın baskı silindirlerinin arasına gelmesi önlenmelidir (Şekil A - B).

 

 

Tezgah üzerinde bulunan ikaz, uyarı ve güvenlik tabelalarına uyulmalıdır.

  

Bu web sayfasının bütün yayın hakları Hamit ARSLAN' a aittir. Kaynak olarak gösterilmek şartıyla kısmen veya tamamen alıntı yapılabilir, kopya edilebilir, mekanik, dijital, fotokopi ya da herhangi bir kayıt sistemiyle çoğaltılabilir.


Bu web sayfasındaki yazılı ve görsel bütün bilgilerin yayın hakları Hamit ARSLAN' a aittir. Hamit ARSLAN' ın yazılı izni olmaksızın kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya edilemez, elektronik, mekanik, dijital, fotokopi ya da herhangi bir kayıt sistemiyle çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.