NÜMERİK KONTROL NEDİR?

Nümerik kontrol veya "NC" sanayi devriminde işleri kolaylaştırmak için bulunmuş çok faydalı bir imalat tekniğidir. NC, basit olarak bir makinanın operatör müdahalesi olmadan bir takım sayılarla kontrol edilmesine denmektedir.

Çok eskiden beri insanlık işlerini daha kısa zamanda ve daha kolay bir şekilde yapabilmenin yollarını aramış durmuştur. Gelişen teknoloji, sanayi devriminden sonra da toplum hayatında artan refahı yaygınlaştırmak, medeniyetin geliştirdiğibirçok nimetlerden daha çok sayıda insanların yararlanmasını sağlamak için çok büyük bir hızla, adeta takibi mümkün olmayan bir süratle teknoloji geliştirmiştir.

Seri üretim sistemleri kurulmuş, daha kısa zamanda daha çok üretim gerçekleştirmek için yapılan işlerde özdeşlik ve beraberliği sağlamak amacıyla makinadan insanın kumandası kaldırılmış yine başka bir makinanın kumandası ile bir veya birkaç makinaya kumanda edilir, iş yapabilir durumlara gelinmiştir. Böylece işletmelerde daha az insan gücü gerekmekte, makina-yoğun teknoloji uygulaması ile verim daha da yükselmektedir.

Bugün üretim işlerinde en büyük problemlerden biri büyük sayıdaki partiler halinde gelen işlerin atelyede yapımı sırasında işlerin çok değişik yapılarda olmalaının getirdiği zorluklardır.  Bu işler üzerinde genellikle aynı i,şlemler yapılmakta, hemen hemen hepsi aynı operasyonlardan geçmektedir. Bu işlemler delme, diş açma, raybalama, delik büyütme, kaba ve ince frezelemedir.

Bu konunun devamı için lütfen yeşil butona tıklayınız.   


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis