NC MAKİNE PROÜRAMCILIĞI ve PROĞRAM TASARIMI

NÜMERİK KONTROL TEKNOLOJİSİNE GİRİŞ

Nümerik Kontrol (NC) tezgahların ve işlemlerin sayılardan, harflerden ve diğer sembollerden oluşan kodlarla otomatik olarak çalıştırılmasna izin veren bir tekniktir. NC teknolojisi başlangıçta metal kesme tezgahlarının otomatik kontrolu için geliştirilmiş olmasına rağmen, uygyulamalarıçok değişik tezgahlara ve işlemlere uzatılmıştırr. NC teknolojisinin en önemli katkılarından biri, tezgahların otomasyon şeklini değiştirmesidir. NC' ye bağlı tezgah otomasyonu değişik üretim durumlarına kolayca uygılanabilir ve ayarlanabilir.

Bilgisayar teknolojisinin uygulamaları ile beraber NC, çağdaş bilgisayar destekli üretime (CAM) kapıları açar ve geleeekteki insansız otomasyon ve üretim sistemlerini gerçekleştirecek temelleri sağlar.

NC TEKNOLOJİSİNİN KISACA TARİHÇESİ

1950' lerden önce üretim endüstrisinde iki farklı üretim yöntemi vardı. Küçük ve orta ölçekli üretim ki bu elle üretilen, düşük üretim hızına sahipçok çeşitli parça ve ürünlerdir. Diğeri iseyüksek hacimli, otomatize edilmiş üretim ki bunda belli parça tiplerini yüksek miktarlarda tutarlı bir kalitede yüksek hızlarda üretebilmekti.

Bu konunun devamı için lütfen yeşil butona tıklayınız.   


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis