CNC GİYOTİN TEZGAHLARI

GİYOTİN MAKAS

Sac malzemelerin belirli boyutlarda kesilmesi için kullanılan tezgahlardır. Geçmişte bu tezgahlar manuel olarak kullanılmalarına karşın  günümüzde CNC kontrollü olarak kullanılmaktadırlar. 

Çalışma sistemleri konvansiyonel olan türleri ile aynı olmasına rağmen tezgahın ayarlanması, malzemelerin beslenmesi, kesilen parçaların sayılması vb. işlemler CNC denetimli olarak gerçekleştirilmektedir.

GİYOTİN MAKASLA ÇALIŞMA

Giyotin Makasta çalışmaya başlamadan önce bazı ayarların yapılması gerekir. Bu ayarlar:

Kesme Boşluk Ayarı, yan gövdedeki yataklama diski üzerindeki kol yardımıyla istenilen sac kalınlığına göre gösterge üzerindeki rakamlar gösterilerek yapılır. Örneğin: 5 mm sac kalınlığı için gösterge 5'i gösterecek şekilde ayar yapılır. 

Bu konunun devamı için lütfen yeşil butona tıklayınız   

Bıçak Ayarı, Alt ve üst bıçak arasındaki boşluk değeri 0.05 mm olacak şekilde ayarlanır. Ancak bıçakların bileme işleminden sonra ayar yapmak gerekir.

Arka Dayama Ayarı, Arka  dayama  kapasitesi 1000 mm ileri - geri hareketi motorlu olarak 0,1 mm hassasiyetinde verilmektedir.  Eğer makinenin arka dayaması ayarsız ise ; ( dijitalde okunan değerle, arka dayama tamponuna dayayarak kesilen sac genişliği aynı değilse ) arka dayama sıfırlama işlemi yapılır.

 

 

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis