BOHRWERK TEZGAHLARI

BORWERK(BOHRWERKE) YATAY DELİK TEZGAHLARI

Bu tür takım tezgahları freze tezgahlarında işlenemeyecek büyüklükteki ve ağırlıktaki iş parçalarının işlenmesi için kullanılan tezgahladır. Yatay delik işleme tezgahları olmasına rağmen yaygın bir kullanım olarak Borwerk tezgahı olarak isimlendirilmişlerdir. Bu isim Almanca "Bohwerke" kelimesinden geldiği tahmin edilmektedir. Çünkü "Bohrwerke" Almanya delik işleme anlamında olup Türkçeye Borwerk olarak dönüştürülmüştür.

Bu konunun devamı için lütfen yeşil butona tıklayınız   

Yatay delik tezgahları delik delme, işleme ve delik büyütme işlemlerinin tek bağlamada yapılabildiği tezgahladır.  Çok uzun delikler tezgah mili karşılık yatağı ile desteklenerek sağlıklı ve hassas biçimde işlenebilirler.

 

 

Borwerk tezgahlarında tek uçlu kesici takımlar kullanılabildiği gibi freze tezgahlarında olduğu gibi çok uçlu kesici takımlar da kullanılır. Kullanılan kesici takım tür ve malzemeleri tıpkı freze tezgahları ve CNC işleme merkezlerinde kullanılan türlerle aynıdır.

 

 

Tezgah miline üniversal başlık bağlanarak değişik açı ve pozisyonlarda işlemeler yapılabilmektedir.

 

İş parçasının bağlandığı tabla doğrusal hareketin yanında kendi ekseni etrafında 360º dönebilmektedir. Böylece tablaya bağlanmış olan iş parçalarının dört yüzeyindeki işlemler tek bağlamada yapılabilir.

 

 

 

Bu web sayfasındaki yazılı ve görsel bütün bilgilerin yayın hakları Hamit ARSLAN' a aittir. Hamit ARSLAN' ın yazılı izni olmaksızın kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya edilemez, elektronik, mekanik, dijital, fotokopi ya da herhangi bir kayıt sistemiyle çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis