Masal Kahramanları

Yaşı ne olursa olsun her insanın bir hayal dünyası vardır. Bu hayal dünyamızda herkes kendi masalının kahramanıdır. Hatta bu masalın başrol oyuncusudur. En çok beğendiğim kahramanlarım kim ya da kimlerdi diye şöyle geçmişime bir göz attığımda yaşamımın farklı dönemlerinde farklı kahramanlarımın olduğunu görürüm.

İnsanoğlu yaşamının her aşamasında masal kahramanları hep olmuştur ve de olmaya devam etmektedir.  Gerçekte bu kahramanların yaşayıp yaşamadıklarını irdeleme gereğini hiç duymayız bile. Ancak bu kahramanların yaptıkları, davranışları, yaşam şekilleri ve hatta başarıları hep ön plana çıkar. Bu nedenle de çoğumuzun bir kahramanın ismi zikrediliğinde hemen kişilikleri ve dolayısıyla da  başarıları ilk olarak akılımıza gelir. Örneğin Köroğlu denildiğinde yiğitlik, kahramanlık, Keloğlan denildiğinde ise  saflık, dürüstlük ve bununla beraber kıvrak zeka, Polyanna denildiğinde yaşama pozitif bakış vb. duygular ilk etapta verilecek örnek olarak kabul edilebilir.

İnsan yaşamında bu kahramanlardan birini hep kendisine yakın seçer ve kişiliğini o kahramanla özdeşleştirmeye çalışır. Yeni kuşak çocuklar bilmez bizim çocukluk yıllarımızda çizgi romanlar vardı. Bunlar Teksas - Çelik Bilek, Tommiks - Yüzbaşı Tom, Kaptan Swing, Zagor. Bunlar arasında benim en çok sevdiğim ve yerinde olmak istediğim karakter Yüzbaşı Tom dur.  Neden bu karakteri kendime yakın bulduğumu çok kez düşünmüşümdür. Ancak pek mantıklı   izahı bulamamışımdır. Ancak hayatımda hep onun gibi atak, enerjik, olaylar karşısında pozitif düşünen ve yardım etmeyi kendine ilke edinmişimdir.

İnsan çocukluğunda, eğitim hayatında, çalışma yaşamında, aile hayatında ve geleceğe bakışında hep birilerini örnek almıştır. Alması da doğaldır. Eğer alınan örnekler, seçilen kahramanlar iyi ise başarılı olmak için geriye sadece çalışmak kalıyor. Gerekli gayreti gösterdikten sonra başarısız olmak kesinlikle söz konusu değildir.

 "Kul sıkışmayınca Hızır yetişmezmiş" diye bir atasözümüz vardır. Ben her zaman zor durumda ya da açmazda kaldığımda bu söz aklıma gelir. Gerçekten de Hızır varmıdır diye düşünmüşümdür. Ancak tüm bunları düşünürken de problemleri çözebilmek için sürekli uğraşır, didiniriz. Diğer bir ifadeyle tüm eforumuzu harcarız.  Yani son atımlık barutumuzu da kullanırız. İşte bu gösterilen azim ve mücadele sonucunda da hep başarılı oluruz. Aslında bence hayatta masal kahramanı olmayan insanlar başarılı olamazlar.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis