FOTOKİMYASAL İMALAT

FOTOK KİMYASAL İMALAT

Foto Kimyasal İmalat (PCM - Photo Chemical Manufacturing) kimyasal enerji kullanılarak yapılan bir imalat türüdür. Özellikle kuyumculuk, elektronik, dekorasyon, tıp, savunma, uzay ve imalat sanayi başta olmak üzere yaygın olarak kullanılır. Küçük boyutlu, ince ve de hassas parçaların imalatında tercih edilir. Bu yöntemde imal edilecek parçaların fotoğrafları çekilerek özel kimyasal banyolarda metallerin üzerinden aşındırma yöntemiyle şekillendirilirler.

İşlenecek metal malzemelerin yüzeyleri yağ, kir vb. maddelerden temizlenmiş olmalıdır.  Çünkü tür malzemeler taşınma vb. durumlarda elle temas ya da ortamdan kaynaklanan nedenlerden dolayı yüzeylerinde yağ, toz vb. maddelerin meydana getirdiği katmanlar oluşur. Bu katmanlar kimyasal banyo içerisinde aşındırma işlemlerinin gerçekleşmesini engeller. İşleme hızı genellikle sıvı özelliklerine bağlı olmakla birlikte sıvı yoğunluğu tipik olarak 0.025 mm/dak doğrusal işleme hızları verecek şekilde ayarlanır.

Bu konunun devamı için lütfen yeşil butona tıklayınız.   

 

1- Metal malzeme yüzeyi kimyasal ile temizlenir.

2- Metal iş parçası yüzeyi fotodirenç malzemesi ile kaplanır ve kurumaya bırakılır. Fotodirenç UV ışınlara karşı korur.

3- İş parçasının CAD çizimi yapılır ve siyah beyaz negatife dönüştürülür.

4- UV ışınları siyah bölgeleri pozlandırır. Foto direnç iş parçasının formunu kimyasal aşındırıcıya karşı korur.

5- Aşındırılacak parça şekli.

6 - 7- Hazırlanmış malzeme tezgaha bağlanır ve üzerine aşındıcı spray olarak püskürtülür. Bir başka yöntemde de sıcak asit içine daldırılır.

8 - 9- Aşındırma miktarı asidin püskürtme süresine bağlıdır. Bu süre yaklaşık 1-15 dakika  arasındadır. Aşındırma malzemenin tamamına ya da bir kısmına uygulanabilir. Aşındırılmış fotodirenç malzeme çift taraflı görülmektedir.

10- İşlenmiş parçamız kimyasallardan temizlenmek için durulamaya hazırdır.

11- İş parçası önce temizlenir ve daha sonra yüzeyinin direncini artırmak için püskürtme ya da daldırma yöntemiyle kauçuk özlü plastikle kaplanır.

12- Kaplama fazlalıkları dikkatlice temizlemek için parça sıcak alkalin solusyonuna daldırılır.

 

 

FOTO KİMYASAL İMALATIN AVANTAJLARI

- Çok ince malzemelerin imalatında mükemmeldir.  0.005 in den ince parçaların pres vb. yöntemlerle işlenmesi hemen hemen imkansızıdr.

- Diğer talaş kaldırma operasyonlarına göre daha ucuzdur.

- Önceden şekillendirilmiş parçalar üzerine uygulanabilir.

 

- Malzemede iç gerilmeler olmaz.

- Kompleks parçaların imalatı kolaydır ve parça üzerinde kapak oluşmaz.

- Hassasiyet yüksektir.

- İmalat diğer sistemlere göre ekonomiktir.

- İmalat esnektir.

- Tek parça imalatında da ekonomiktir.

 

 

FOTO KİMYASAL İMALATIN DEZAVANTAJLARI

- İşleme hızı yavaştır. Ancak çok küçük parçaların (10-100 adet) tek plaka üzerinde işlenmesi durumunda işlem süresi makul seviyelere düşürülebilir.

- 1/8 inch ten kalın malzemelerin izlenmesine uygun değildir.

- Düz plaka yüzeyli malzemeler işlenebilir.

- Yüzey hassasiyeti 1.3 µm ve üzerindedir.

 

 

 

Bu web sayfasındaki yazılı ve görsel bütün bilgilerin yayın hakları Hamit ARSLAN' a aittir. Hamit ARSLAN' ın yazılı izni olmaksızın kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya edilemez, elektronik, mekanik, dijital, fotokopi ya da herhangi bir kayıt sistemiyle çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis