SIKÇA SORULAN SORULAR

 

erenkaya@anadolu.edu.tr

Öğretmenim, Öğretici, anlaşılması kolay ve bir kadar da dolu bir web sitesi hazırlamışsınız. Talaşlı imalatın içinden gelmiş birisi olarak, bu siteden öğreneceğim çok şey var. Ellerinize sağlık. Üretime daha da ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde sizin gibi öğretmenlerimizin oluşu beni gururlandırıyor. Öğretmenler Günününüz kutlu olsun.Selamlar. Araş. Gör. Eren Kaya, Anadolu Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümü

Merhabalar;

Öncelikle web sayfam aracılığıyla siz genç mühendis arkadaşlarıma faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.

okanerkocu@gmail.com

Merhaba Hamit Bey, Yeni mezun makine mühendisiyim. Adana'da bir firmada mühendislik yapmaktayım. Torna ve frezeleme takımlarının devir ilerlemelerinin pratikte nasıl en verimli şekilde verilebileceği hakkında yardımcı olabilir misiniz? Mümkünse üretim ve takımlar hakkında İngilizce veya Türkçe detaylı kitaplar da tavsiye edebilirseniz ayrıca sevinirim. Saygılarımla, Okan Erkocu

Merhabalar,

Öncelikle ilerleme, kesme hız, devir tanımlarını ve formüllerini çok iyi bilmek  gerekir. Daha sonra da CNC tezgahında bulduğunuz devirleri uygulamanız herekir.

bayram_ikv@hotmail.com

Sevgili Hocam merhabalar afiyettesinizdir inşallah.Hoca ben Yıldız Teknik Üniversitesinde okuyorum.Bu yıl 3. sinifa geçmiş bulunuyorum.Mâlum 3. sinifta dal secimlerine istinaden o dallara gore dersleri seçmemiz gerekmektedir.Benim sizden ricam sizinde bunca yillik tecrübenize dayanarak bana bu dal seçimimde yol göstermeniz olucaktir.İvedilikle cevabinizi bekliyorum hocam.

simaycevik@gmail.com

İyi günler ben Simay Çevik Trakya Üniversitesin makine mühendisliğinde 4.sınıfa geçmiş bir öğrenciyim. Geçtiğimiz dönemde ödev yaparken sayfanızı buldum. Öğrencilere çok yardımcı olduğunu söylemek ve bu sayfayı hazırladığınız için teşekkür etmek istedim. Bu akşam bakarken 3D printing yazınızı gördüm. Sormak istediğim bir sorum var. Son bir kaç aydır 3d printing in geleceği olup olmadığını düşünüyordum.Bir çok kullanım alanı olması bana umut veriyor lakin teknolojinin hızlı gelişimi beni düşündürüyor. 5-10 yıl sonra hala bu sistemi kullanabilir miyiz acaba? 3D printing e yatırım yapmak mantıklı mıdır? Cevabınızı bekliycem. İyi günler.

Merhabalar;

Bugün için 3D printerlar çok popüler. Ancak yakın gelecekte de bu tü teknolojiler yaygın olarak kullanılacak. Ancak çok daha ileri seviye 3D printerlar günlük hayatımıza girecektir.

 

ufuk_akin@yahoo.com

 

Hamit Bey Merhaba,

Sizi tanımam iki ay evveline rastlar, Tezmaksan'dan CNC Opertaörünün El Kitabı'nı edindiğim tarihe. İşletmemizde gerçek CNC operatörüne ihtiyaç vardı ve bir an evvel iyi operatörler bulmamız gerekiyordu. Yenisini arayalım bir yandan da kendimiz yetiştirelim dedim, pekala dediler. Kitabınızı o vesileyle edindim ancak sonrasında eğitimi verecek olan personelimiz fikrini değiştirdi, biz de ne kadar aradıysak da gerçek bir CNC operatörü bulamadık...

Metal işleme sektörüne yabancı olduğumdan bahsettiğim oluşuma kadar sizi tanımamıştım. Kendim Malzeme Yüksek Mühendisiyim, şimdiye dek alüminyum yassı mamul üretiminde çeşitli pozisyonlarda çalıştım. İşimi değiştirmek zorunda kaldıktan sonra bundan yaklaşık üç ay evvel alüminyum işleyen küçük ölçekli bir firmada işbaşı yaptım.

Sektöre, teknolojisine, pazarına pek yabancıyım, benim için çok farklı bir imalat sahası ancak her gün öğrenerek kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Diğer yandan; Bir işletme yöneticisi olarak benim için asıl olan kaynakları iyi yönetebilmek ama bunu iyi yapabilmek için de bir temel bilgi ve tecrübe gereği yadsınamaz. Ben de sürekli öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye çabalıyorum, işte bu sırada güzelce hazırladığınız kitabınız elime geçti, on tane aldım. Maksadım personelin eğitilmesiydi ama olmadı maalesef. Ancak ben fırsat buldukça faydalanıyorum. Benim gibi işe yeni başlayanlar ve kendini geliştirmek isteyenler için fevkalade faydalı bir kaynak hazırlamışsınız, ellerinize sağlık.

Müsadenizle ben bir konuda fikrinizi almak isterim. Dedim ya biz eleman yetiştiremedik, şirket içinde bir direnç var. Ancak ben de eleman bulamadım. İnternette kariyer.net sitesinde 2 aydır ilanımız var ancak görüşmeye değer başvuru neredeyse hiç olmadı diyebilirim. İlanımızda kısaca şunu belirttik: CNC tezgahları iyi tanıyan, iş parçası bağlama aparatlarını tanıyan ve seçebilen, kesici takımları tanıyan ve seçebilen bir de Fanuc, Heidenhain yada Mitsubishi programlarından birisi ile işleme programı yazabilen.

Bu tanımda bir CNC operatörü bulamadım maalesef, bunu danışmak isterim. Yıllardır bu endüstridesiniz ve eminim çok duymuş, şahit olmuş yada şahsen yaşamışsınızdır. Ben nasıl gerçek CNC operatörü bulabilirim?

Uygun vaktiniz olması halinde kıymetli cevabınızı beklerim, peşinen teşekkür ederim.

 

cem bahadır

Hamit bey merhaba. İnternetteki videolarınızı izledim cnc torna programlama ile ilgili. Tebrik ediyorum öncelikle yaptığınız gerçekten iyi bir hizmet. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var küçük bir çalıştığım şirket var cnc torna aldık kollanma konusunda kimsenin bilgisi yok. Bende merak sardım. Size yapacağım bir parçanın resmini yollasam bana yanlızca onun için fanuc marka cnc tezgaha göre programlamasını yazarmısınız yinede teşekkür ederim kolay gelsin iyi çalışmalar.

 

Merhabalar;

Gönderirseniz bu seferlik yardımcı olurum.

 

hüseyin özcan - huseyings-96@hotmail.com

Selâmün aleyküm Hamit öğretmenim.Adım Hüseyin Fırat Özcan. Uşak Üniversitesiİş Sağlığı ve Güvenliği bölümü 3.Sınıf öğrencisiyim.

"Endüstriel kalıpçılık işlerinde iş sağlığı ve güvenliği" konulu bir tez hazırlamaktayım.

İzniniz olursa, www.hamitarslan.com adlı internet sitenizin ders notları kategorisinden bir kaç alıntı yapmak isterim.

Ders notları kategorisinde alıntı yapmak istediğim başlıklarkısımlar şunlardır;

Freze tezgahları(freze tezgah çeşitleri ve tanımlar)

Torna tezgahları(torna tezgah çeşitleri ve tanımlar)

İmalat işlmeleri(işlemlerin bir kaç cümlelik tanımları)

Kalıpçılık(kalıp türleri ve tanımlar)

Takım tezgahları(tezgahların işlevleri)

Başlıklarda kullanmış olduğunuz fotoğrafların esimlerin kullanımı için de izin verirseniz ayrı bir zevk duyacağım.Saygılar.

Bu arada kelime oyununda ki performansınız için tebrik ederim. :)

 

Merhabalar, Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 

cemre makine - cemremakine@hotmail.com

Ben Hasan Rıdvan

İnternet ortamında bir şeyler araştırmakla uğraşırken sürekli size ait dokümanlar karşıma çıkıyordu.

Web sayfanızı da ziyaret edip biraz bilgi sahibi olmaya çalıştıktan sonra size yazmaya karar verdim

CNC freze eğitimi almak istiyorum. Makineyi açma kapama,takım değiştirme,

makineye program aktarma, bir programı başlatma vs. temel bazı şeyleri yapabiliyorum.

makine alıp birlikte iş yapmayı planladığım arkadaş işi bıraktı, bu yüzden kendim öğrenmeye karar verdim. İlk önce elle basit program yazma, daha sonra cad ve cam eğitimi almak istiyorum.

online eğitim alabilir miyim, derli toplu eğitim materyalleri edinebilir miyim (CD -döküman vs)

Benim için bir öneriniz olabilir mi?

**Not: İş yerim Hatay - Antakya'da ve burada yüz yüze eğitim alabilme olanağı pek yok.

 

Merhabalar;

Maalesef online eğitimim henüz yok.

 

Ali Rıza Sarıkaya
Merhaba Hocam

Ben Ali Rıza Sarıkaya Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 3.sınıfa geçtim. Sitenizi bularak ve sizden bir konuda yardım etmek istiyorum. Kafama takılan bir konu oldu Metal Pres soğuk şekil vermeye girer mi aynı zamanda Plastik Enjeksiyon sıcak şekil vermeye girer mi ? Şimdiden çok teşekkür ederim , saygılarımı sunarım.

Merhabalar,

Metal pres (kesme, bükme, çökertme vb) işlemleri soğuk şekillendirmeye girer. Ancak sac işleme tekniklerinin soğuk şekillendirmesidir.

Plastik enjeksiyon farklı bir teknolojidir. Metallerin sıcak şekillendirmesi dövme, sıcak haddeleme vb. işlemleri kapsar. Plastik enjeksiyonda da sıcaklık söz konusudur ancak malzeme metal değildir.

 

cannur_78@hotmail.com

Merhabalar hocam

Alanım olmamasına rağmen bir arkadaşım için sitenizde olan bilgilerden çok faydalandım. Ama bir soru karşısında o kadar araştırmama rağmen ne diyeceğimi bilemedim belki de çok basittir ama alanım olmadığı için de bilememiş olabilirim.

Soru şu şekilde:

Torna tezgahında küçük kesitli ve hassas yüzeyli parçaları seri olarak bağlayıp işlemek amacıyla kullanılan bağlama takımlarına ne denir?

Pens ya da mıknatıslı ayna arasında kaldım.

Kusura bakmayın hocam böyle bir şey için rahatsız ettim sizi. Ama kurduğunuz sitenizde verdiğiniz bilgilerden dolayı yardımcı olabileceğinizi düşündüm. Geri dönüş yapsanız da yapmasanız da şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi günler, Cannur

 

Yanıt

Sorunuzun yanıtı pensler olacaktır.

batuhanerdemir35@hotmail.com

merhaba hamit bey.cnc çizim öğrenmek istiyorum.2 yıllık bilgisayar bölümü mezunuyum.sizden cnc çizimlerde en cok kullanılan programların ismini öğrenebilirmiyim.hangileri piyasada yaygın.

Merhabalar;

Sanırım sorunuzu yanlış sormuşsunuz.

CNC bir çizim programı değildir. CNC Takım Tezgahlarında iş parçalarının imalatında kullanılan bir programlamadır. Bu programlamada farklı diller kullanılabilir.

Bunların içinde en yaygın olarak kullanılan ISO (Fanuc) programlama dilidir.

Eğer iş parçalarının teknik resim kurallarına göre tasarlanıp çizilmesini istiyorsanız o zaman da CAD programı kullanmanız gerekir.

CAD programlarının türü ve sayısı da oldukça fazladır.

Bunun için biz makina ve CNC cile ve Soldiworks en yaygın olarak kullanılan programlardır.

Kolay gelsin ve başarılar.

turgay071@mynet.com

Hocam Merhaba; Ben Turgay Duruel İmmib Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anodolu Lisesinde Makina Teknolojisi Öğretmeniyim. Aydın Üniv. İSG Alanında Tezli Yüksek Lisasns Yapıyorum Sitenizdeki Makina ile alakalı konulardan alıntı yapabilirmiyim kaynak göstererek.

Tezinizde kullanılmak ve kaynakçalarda göstermek şartıyla alıntı yapabilirsiniz.

ozmenbatuhan185@gmail.com

Hocam iyi günler ben 11.sınıf öğrencisiyim resim okuma ve cnc de kod çıkarma da zorlanıyorum bende sizin gibi iyi bir makinacı olmak istiyorum ne yapa bilirim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Bu konularda önce temel bir eğitim almanız gerekir. Daha sonra da uygun bir işletmede çalışarak kendiniz yetiştirmeniz gerekir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis