TORNA TEZGAHINDA KULLANILAN  KESİCİ TAKIM  BAĞLAMA APARATLARI

 

Torna tezgâhlarında kullanılan kesici takım eski model torna tezgâhlarında doğrudan kalemliğe bağlanırlar. Bu tür bağlama hem sağlıklı olmadığı hem de bu tür tezgâhlar yaygın olarak kullanılmadıkları için daha çok kesici takımlar önce katerlere daha sonra da kalemlik vb. aparatlara bağlanırlar. 

 

 

 

Katerler, kesici takımların kalemliklere bağlanmaları için kullanılan bağlama aparatlarıdır. En yaygın olarak kullanılan çeşitleri HSS takım katerleridir. Aşağıda şekilde  de görüldüğü gibi bu tür katerlere bağlanacak olan kesici takımın ismi verilmiştir.  Şekilde görüldüğü gibi başlıca çeşitleri kanal kateri, vida kateri, kesme kateri, delik kateri vb.  

Muhtelif katerler

 

 Sert maden uçların bağlanmasında ise özel katerler kullanılırlar. Konvansiyonel torna tezgâhlarında kullanılan sert maden uçlar geçmişte katerlere sert lehim (sarı kaynağı) ile kaynatılarak kullanılırlardı (Bakınız şekil). Ancak günümüzde bu yöntem artık kullanılmamaktadır. Bunun yerine vidalı, pimli vb. bağlama özellikli katerler kullanılmaktadır. Bu tür katerlere uçlar seri, hassas ve rijit şekilde bağlanırlar.

 

Mandrenler, matkap, punta matkabı, rayba, kılavuz vb. silindirik saplı kesici takımların bağlanması için kullanılırlar. Genellikle torna tezgahının gezer puntaya mandrenin sapının koniği yardımıyla bağlanırlar (Bakınız aşağıdaki şekil). Konik çapı küçük olanlarda mors ekstra mors kovanı takılarak mandren sap çapı gezer punta konik çapına uygun hale getirilir.   

Mors Kovanı, büyük çaplı ve sap kısmı konik olan matkapların bağlanması için kullanılırlar (Bakınız aşağıdaki şekil). Genellikle gezer puntaya matkap sapının koniği yardımıyla ya da özel mors kovanı yardımıyla bağlanırlar.

 

Kalemlik, katerlerin torna tezgâhına bağlanması için kullanılan aparatlardır  (Bakınız aşağıdaki şekil). Kullanılan tezgâhın türüne göre çeşitlilik gösterirler. CNC torna tezgâhlarında ise takım tutucu (Tool Holder) olarak isimlendirilirler.   

Başlıca kater çeşitleri

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Seri takım değiştiriciler                                                                        Kalemlik uygulamaları